Co to jest numer VIN?

Właściciele pojazdów silnikowych nie raz spotkali się z nazwą VIN. To nadal jednak tajemniczy skrót, który warto poznać i przeanalizować przed zakupem pojazdu. Na szczęście coraz większa liczba kupujących i wielu sprzedawców samochodów zdaje sobie sprawę, jak istotny, dla poznania historii auta, motoru itd., jest numer VIN.

Czym jest i co właściwie oznacza VIN?

VIN to skrót z ang. Vehicle Identification Number. Po raz pierwszy pojawił się w roku 1954. Można utożsamić go z naszym numerem PESEL, gdyż identyfikuje pojazd i sporo można z niego wyczytać. Do 1981 roku nie było standardów, które określałyby precyzyjnie format VIN. Zmiany nastąpiły w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwsze określiły format numeru (17 znaków), wyłączając niektóre litery (I,O,Q) mogące zostać pomylone z cyframi. Poszczególni producenci pojazdów wprowadzają swoje systemy kodowania pozycji VIN, dlatego warto zapoznać się z zasadami jakie stosuje konkretna marka przed rozpoczęciem analizy kodu.

Tajemnica numeru VIN

Obecnie systemy VIN oparte są na standardach ISO, nieco odmienne w Europie oraz innych krajach i Stanach Zjednoczonych. Każdy numer VIN składa się z trzech sekcji: WMI, VDS i VIS.

WMI - światowy symbol identyfikujący producenta - stanowi kod, składający się z 3 znaków (liter lub cyfr), nadawanych przez odpowiedni urząd kraju w którym zlokalizowana jest siedziba producenta, w porozumieniu z międzynarodową organizacją ds. normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielstwem( zawiera rejon geograficzny, kraj i producenta).

VDS - opis modelu - składający się z sześciu znaków(liter i cyfr, z czego cztery ostatnie to cyfry), dających ogólny opis i charakterystykę pojazdu(model, konstrukcję pojazdu, rodzaj nadwozia, typ silnika itd.). Kolejność i rodzaj znaków VDS jest ustalana przez producenta.

VIS - numer seryjny - ostatnie osiem znaków numeru VIN. Jeżeli producent zamierza podać rok produkcji i/lub zakład produkcyjny, zaleca się, aby rok produkcji podawać na pierwszej a zakład na drugiej pozycji VIS-u. Przez "rok" rozumie się rok kalendarzowy, w którym wyprodukowano pojazd, lub rok modelowy pojazdu zgodnie z ustaleniem przyjętym przez producenta.

Norma ISO dopuszcza zamieszczanie znaków oddzielających poszczególne składowe numeru VIN, ale nie mogą być one umieszczane w dokumentach, należy podawać je w jednej linijce, ciągiem.

Jakie informacje można uzyskać, dzięki sprawdzeniu numeru VIN?

Głównie dla potencjalnych nabywców auta, którego numer VIN jest sprawdzany liczy się każda informacja o:

  • ewentualnych kradzieżach
  • akcjach serwisowych
  • szkodach komunikacyjnych
  • przeglądach w stacjach kontroli
  • zdjęciach pojazdu
  • szkodach z ubezpieczeń
  • danych technicznych
  • opcjach wyposażenia pojazdu
  • ... oraz wiele więcej

Oczywiście numer VIN zawiera podstawowe dane dotyczące marki, modelu, roku produkcji i modelu, daty produkcji, rodzaju paliwa, typu silnika, nadwozia, koloru pojazdu i tapicerki, kraju produkcji i rynku przeznaczenia oraz wyposażenia. Także naprawdę niemal wszystkiego o danym egzemplarzu.

Czy numer VIN można zmienić?

W szczególnych przypadkach może on zostać zmieniony (np. gdy jest nieczytelny), ale z zachowaniem specjalnych procedur, by numer nowo nadany był w pełni legalny.

Podawanie numeru VIN do weryfikacji powinno stać się popularne, a odmowa jego podania przez sprzedającego pojazd, wręcz zastanawiające dla potencjalnego nabywcy. Możliwości rozkodowania i sprawdzenia numeru VIN jest coraz więcej. Także opcjach bezpłatnych.

Historia pojazdu

Szukasz informacji o przeszłości pojazdu? Wprowadź nr VIN i dowiedz się więcej!

Dekoder VIN

Szukasz danych technicznych i wyposażenia pojazdu? Wprowadź nr VIN i dowiedz się więcej!

ZAMKNIJ

X

Administratorem Twoich danych jest VIN-Info Sp. z o.o. (ul. Modelarska 18, 40-142 Katowice, Polska, ).
Możemy przetwarzać Twoje dane (adres IP, dane o przeglądarce i systemie operacyjnym oraz przybliżona lokalizacja): na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów do celów statystycznych i zarządzania stroną, przez okres do zakończenia analizy statystyk, nie dłużej niż przez 3 lata od roku, w którym uzyskano dane; na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów w celu marketingu bezpośredniego usług własnych, w tym za Twoją zgodą z wykorzystaniem profilowania w celu wyświetlania w przyszłości reklam naszych usług na innych stronach internetowych, przez okres funkcjonowania strony lub do wycofania zgody. Współpracujemy z: firmami marketingowymi, wyszukiwarkami internetowymi, portalami społecznościowymi, firmami udostępniającymi narzędzia do badań statystycznych i obsługi portali społecznościowych, firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Udostępnienie nam danych nie jest obowiązkowe, jednak bez ich podania strona może nie funkcjonować prawidłowo. Masz prawo dostępu do danych dotyczących Twojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Możesz w dowolnym momencie cofnąć udzieloną zgodę na przetwarzanie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Strona może używać plików cookies i innych podobnych technologii we wspomnianych celach. Zgoda na ich używanie wyrażana jest za pośrednictwem ustawień wybranych przez Ciebie w przeglądarce. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych i ustawieniach przeglądarki znajduje się w [Polityce Prywatności].

Akceptuję, że wyświetlane mi reklamy mogą prezentować usługi administatora w wyniku profilowania.